Liigutamine teeb nutikamaks – päriselt – Erik Orgu blogi logo-est-cleanev100_whiteicon_authoricon_blogicon_calendaricon_carbsicon_check-checkedicon_nav_menuicon_fatsicon_fibericon-leaveicon_menuicon-menuicon_proteinicon-recipesicon_nav_shoppingicon-sugaricon-tentpoles-eyeglassesicon-tentpoles-hearticon-tentpoles-loseweight-2icon-tentpoles-thumbsupicon_timerdietless-cropped-cleanlogo-est-cleanlogo-est-with-bylineArtboard 2swipetap-lefttap-right

Liigutamine teeb nutikamaks – päriselt

  • 1. oktoober 2017
  • Erik Orgu

Trenn? Jah – tean küll, mida mõtled – minu toitumiskavaga saab saledaks ju ka ilma sporti tegemata, aga see ei tähenda, et sa spordist kasu lõigata ei võiks! Loe, miks see on sulle suisa kohustuslik!

Tahad kaalus alla võtta, vererõhku alandada, depressiooni ennetada või lihtsalt paremat väljanägemist saavutada?

Minu jaoks on kõigi nende positiivsete tulemuste ees aga üks, mis vähemasti isiklikul kogemusel kõige enam elukvaliteeti tõstab – see on “häguse/uduse/uimase aju” tunde kadumine.

Tead, mida räägin? Ja lisaks motiveerib mind see, et trenn kaitseb mälu ja mõtlemisoskusi.

Selle toetuseks toon uuringu, mida lugesin just hiljuti Briti Columbia Ülikooli lehelt. Nende teadlased leidsid, et regulaarne aeroobne liikumine (kiirkõnd, aeroobika jms), mis paneb südame kiirelt lööma ja aktiveerib higinäärmeid, suurendab hipokampust ehk ajupiirkonda, mis tegeleb sõnalise mälu ja õppimisega. Aga jõutreening, tasakaalutreening ja lihastoonuse harjutused ei näidanud samu tulemusi.

Kas teadsid, et üle maailmas diagnoositakse dementsust iga 4 sekundi tagant? Hullumeelne. Hinnanguliselt on aastaks 2050 maailmas üle 115 miljoni inimese, kellel on dementsus – aga trenn aitaks neid, kasvõi diagnoosi edasilükkamisel. Pane see teadmine enda jaoks tööle – kord jääme eakaks ju me kõik!

Miks trenn mu aju paremaks teeb?

Trenn soodustab mälu ja mõttetegevust nii otseselt kui ka kaudselt. Trenni eelised tulenevad otseselt selle võimest vähendada insuliiniresistentsust ja stimuleerida kasvuainete vabastamist — need on ajukemikaalid, mis mõjutavad ajurakkude tervist, uute veresoonte kasvu ajus ja ka uute ajurakkude arvu ja säilimist. Kõik äärmiselt vajalik.

Kaudselt tõstab trenn meeleolu, parandab unekvaliteeti ja vähendab stressi ning ärevust. Taolised probleemid võivad tihtipeale dementsust põhjustada või süvendada.

Täna me teame juba, et inimestel, kes teevad trenni, on mõtlemist ja mälu juhtivad ajuosad suuremad kui mittesportivatel inimestel. Kumba aju Sina tahad omada?

Proovi seda 

Mida tuleks teha? Hakka ikkagi trenni tegema, isegi kui sa ei viitsi. Ma ei ütles sulle, milline trenn on aju arenguks parim – kõige tähtsam on see, et teeksid midagi, mis sulle meeldiks. Olgu see või lauatennis või kasvõi lihtne kepikõnd (pane peale muusika või mõni podcast ja tunnine trenn läheb kui lennates).

Kui palju trenni on vaja, et mälu parandada?

Minu varem viidatud teadustöö osalejad tegid kaks korda nädalas tund aega kiirkõndi – ja juba näitaski nende aju parenamise märke. Seda ei ole tegelikult palju, kui sellele mõtled – s.o. 120 minutit keskmise raskusega trenni nädalas – jaga seitsme päeva peale ära nii, kuidas tahad.

Kui teeksid veidi iga päev, vajaksid vaid 17 minutit päevas.

Kui see tundub heidutav, alusta paari minutiga päevas (tee tempokas tuur ümber kümne naabri maja) ja suurenda trenniaega viie või kümne minuti võrra nädalas, kuni jõuad 120 minutini nädalas.

Vajad veel variante? Ujumine, trepikõnd, tennis või tantsimine. Kodused tegevused võivad ka arvesse minna, näiteks jõuline põrandapesu, lehtede riisumine, või miski, mis paneb südame kiiremini lööma ja paneb higistama.

Sul puudub distsipliin, et seda ise teha?

Proovi järgnevat:

  • Liitu treeningrühmaga või tehke trenni koos sõbraga, kellele pead aru andma või temaga koos nt kepikõnnituuridel käima.
  • Jälgi oma edusamme, see aitab kaasa eesmärgi saavutamisele.
  • Kui võimalik (aga see ei ole vajalik), palka lühikeseks ajaks eratreener – esiteks saad personaalset nõu ja teiseks – eksperdile maksmine on väga heaks motivaatoriks trenni ilmumiseks – sa ei taha ju mitukümmend eurot lihtsalt tuulde lasta, kuna ei viitsi ketse jalga tõmmata?

Mis iganes trenni ja motivaatoreid kasutad, pühendu trenniharjumuse loomisele – see harjumus peaks olema sama kindel nagu retseptiravimite võtmine haiguse ajal.

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Eripakkumine lugejale

Tore, et lugesid blogi läbi, loodan, et said kasulikku infot ja inspiratsiooni. Tänutäheks annan Sulle võimaluse liituda HÕBE või KULD paketiga 20% soodsamalt :). Kiirusta, parem vorm ja enesetunne ootab!

Liitu hõbedaga Liitu kullaga

Minu toitumiskava on Eesti parim:

Teadlased kiidavad

Teadlaste sõnul aitavad minu tervislikud retseptid kaalust alla võtta, sest väheneb ülekaaluga seostatud bakterite hulk soolestikus.

Kaota ülekilo nädalas

Minu toitumiskava on aidanud eestlastelt kokku kaotada rohkem kui 500 000 kg liigset kehakaalu.

Personaalne

Minu toitumiskava arvestab Sinu füüsilisi näitajaid ja maitseeelistusi ning vajadusel olen ma sõnumi kaugusel.

Maitsev, kiire ja lihtne

Tuhanded kasutajad hindavad minu toite 5-palli skaalal hindega 4,7. Toidud valmivad kiiresti tänu lihtsatele retseptidele.

Soodne

Sul on võimalik valida retsepte hinna järgi.

Sobib kogu perele

Saad lisada tervislikku toitumiskavasse kogu pere tasuta.

Kas oled valmis proovima elumuutvat toitumiskava?

Kes meist ei tahaks enamat: rohkem energiat, teravamat pead või saledamat keha. Saavutad selle Eesti vaieldamatult parima toitumiskavaga. Püsivalt.

Proovi tasuta!
Eriku portree

Rõõm tutvuda!

Toitumisnõustaja Erik Orgu on sulle toeks oma toitumise muutmise teekonnal. Erik on selleks koostanud sadu maitsvaid ja lihtsaid retsepte.

Räägi mulle endast

Esmalt räägi meile endast ja oma toitumis- ja liikumisharjumustest.

Üks hetk, laen... Loader

Blog article

Kuidas toituda peale napsutamist?

  • 20.11.2021
  • Erik Orgu

Kas tuleb tuttav ette - kui napsutad õhtul ja astud kaalule järgneval hommikul, siis näed sa seal mõnda häirivat lisakilo, kui jah, siis loe edasi!

Blog article

6 nippi, mida sa kaalukaotuse kohta ilmselt ei tea

  • 28. oktoober 2021
  • Erik Orgu

Kas tead, et mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest? Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule.

Blog article

Ma kaotasin!

  • 9. september 2021
  • Erik Orgu

Seekord tuleb juttu kaotusest, sest ma kaotasin midagi täna ja see pani mind mõtlema kaotamisele suuremas pildis!